Gotowe pyzy z mięsem, sosem i buraczkami na talerzu.

Pyzy

Pyzy, parowce, pampuchy różne nazwy puchatych klusek drożdżowych gotowanych na parze. Przysmak kuchni wielkopolskiej.

Dla tylu osób Dla 5 - 6 osób  Trudność Trudność: średnia Czas Czas wykonania: 45 min. 
Składniki   Składniki
  • 500 g mąki pszennej
  • 25 g drożdży
  • 220 ml mleka (1 szklanka)
  • 1 jajko
  • 1, 5 łyżki oleju
  • 0,5 łyżeczki cukru
  • sól
Sposób wykonania   Sposób wykonania

Do miski wlać ciepłe mleko, dodać cukier, rozkruszone drożdże i rozmieszać. Przykryć świeżą ściereczką i pozostawić aż rozczyn zacznie pracować. Następnie dodać jajko, łyżkę oleju, szczyptę soli, przesianą mąkę i dobrze wyrobić. Ciasto ponownie przykryć ściereczką, postawić w ciepłym miejscu do wyrośnięcia. Gdy podwoi swoją objętość, przełożyć na stolnicę posypaną mąką, rozwałkować na grubość około dwóch centymetrów i powycinać  krążki małą foremką lub szklanką. Pyzy przykryć ściereczką na stolnicy aby podrosły. Wkładkę do gotowania na parze posmarować olejem, włożyć do garnka. Gotować pyzy partiami po kilka sztuk, każdą partię  około 7 - 8 minut. Należy gotować na bardzo wolnym ogniu, aby para na pokrywce nie skraplała się i nie nakapała na pyzy. Na końcu wszystkie odgrzać, podawać gorące.

Moja propozycja:

Pyzy dobrze smakują z pieczenią wieprzową sosem i buraczkami. Znakomicie pasują do gulaszy, zrazów, ważne jest, aby mogły wchłaniać dużo sosu.

Tradycyjnie w kuchni wielkopolskiej pyzy podaje się do kaczki nadziewanej jabłkami, z dużą ilością sosu. Nieodzownym wówczas warzywem jest gotowana czerwona kapusta z goździkami.

Moja propozycja warzywa to:

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

Smacznego!

Zachęcamy do komentowania!

0 komentarzy do: “PyzyDodaj swój

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.